امام علی (ع) چهار انگشتر در دست میکردند انکشتر یاقوت برای شرافت وزینتش،فیروزه برای نصرت ویاریش، حدید برای قوتش و عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها 

 

امام علی (ع) چهار انگشتر در دست میکردند انکشتر یاقوت برای شرافت وزینتش،فیروزه برای نصرت ویاریش، حدید برای قوتش و عقیق برای حرز و دفع دشمنان و بلاها 

 

۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد -
14:17:10
صفحه نخست » فیروزانه
ویژه های فیروزه شاکری


آب و هوا
در حال حاضر قادر به نمایش آب و هوا نمی باشد

شهر

اوقات شرعی

 
اخبار و مقالات
فاکتورهای مهم در قضاوت کيفيت فيروزه

تاریخ ایجاد   پنجشنبه 26 دي 1392  تعدادمشاهده  1228 بازگشت

  

 سه فاکتور مهم در قضاوت کيفيت فيروزه وجود دارد که عبارتند از:
  -1رنگ (Color)
   -2بافت (Texture)
  -3شجره (Matrix)
 

رنگ (Color):

گرانبهاترين رنگ فيروزه، رنگ آبي متوسط يکدست که به آبي آسماني معروف است، بوده که شهر نيشابور ايران به دليل داشتن بهترين رنگ فيروزه در دنيا شهرت دارد. به همين علت در تجارت بين المللي بهترين رنگ فيروزه به Persian Blue معروف است. صرف نظر از اينکه گوهر مربوط به ايران باشد يا خير.
از ديگر معادن مهم فيروزه در جهان مي توان به آمريکا و مکزيک اشاره نمود که به رنگ هاي آبي کمرنگ، آبي مايل به سبز و سبز مايل به آبي ديده مي شود و يا فيروزه مصر که به رنگ سبز مايل به زرد و يا آبي مايل به سبز يافت مي شود. دانشمندان بر اين عقيده اند که وجود عنصر آهن در ترکيب شيميايي فيروزه باعث به وجود آمدن رنگ سبز در آن مي شود در حاليکه هر چه عنصر مس در فيروزه بيشتر باشد رنگ آبي در آن تشديد شده و در نتيجه باعث افزايش قيمت آن خواهد شد.
بافت (Texture):
فيروزه از تجمع کريستال هاي ميکروسکوپي (Microcrystalline Aggregate) بسيار ريزي تشکيل شده است. اگر اين کريستال ها به يکديگر نزديکتر باشند، جذب و نفوذپذيري مواد خارجي به فيروزه کاهش پيدا کرده و در نتيجه سختي و استقامت آن در تغيير رنگ بهتر خواهد بود . همچنين بعد از صيقل از جلاي بهتري نسبت به آن دسته از فيروزه هايي که به دليل فاصله بيشتر بين کريستال هاي ريز آن، مواد بيشتري را به خود جذب مي کنند، برخوردار خواهند بود.
شجره (Matrix):
فيروزه هايي که در معادن سنگ آهک تشکيل مي شوند داراي شجره هاي قهوه اي تيره و فيروزه هايي که در معادن ماسه سنگ تشکيل مي شوند داراي شجره هاي روشن تري هستند.
در بازارهاي جهاني فيروزه هايي که بدون شجره هستند از ارزش بيشتري برخوردار بوده و هرچه مقدار شجره در فيروزه بيشتر باشد از ارزش آن مي کاهد. البته فيروزه هايي که شجره هايي که به شکل خطوط نازک بوده و همانند نقش تارعنکبوت (Spider Web) را در فيروزه نشان مي دهد از محبوبيت خاصي در بين علاقه مندان برخوردار است.
 
 

 


نظرات

نام شما:
نظر شما:
افزودن نظر